Vážený pane doktore,

řada z nás se domnívá, že infekce vzniklé v průběhu hospitalizace jsou způsobeny nemocničními superbakteriemi. Genetické analýzy původců zánětu však naznačují něco jiného. Možná vás to překvapí.

O zdraví našeho mozku hodně prozradí zrak. Problémy s očima dokonce mohou být jedním z nejčasnějších příznaků kognitivního úpadku. Nová studie britských autorů ukázala, že ztráta zrakové citlivosti může předpovědět následnou diagnózu demence s téměř 12letým předstihem.

Zásadní zvrat v časné diagnostice karcinomu pankreatu by mohl přinést český výzkum hodnotící citlivost inovativního lipidomického testu LDPC, který by měl z krevního vzorku odhalit přednádorové změny. Pokud se účinnost potvrdí, mohl by se stát významným nástrojem pro screening tohoto zákeřného onemocnění.

Dokážeme zvýšit efektivitu terapie fobií spojením virtuální reality s expoziční psychoterapií? Další český tým vyvíjí platformu, která propojí nejmodernější technologie se současnými terapeutickými postupy. Zkusí tak pomoci například lidem s ochromujícím strachem z ohně, pavouků nebo tmavých a stísněných prostor.

V dnešním vydání „jednohubek“ z výzkumu si můžete určit typ vlastní zvědavosti. Nejprve se ale podíváme na to, jak kmenové buňky navracejí zrak prvním pacientům s poškozenou rohovkou, jak souvisí konzumace sladkostí v dětství s diabetem a co nového zjistili genetici o dávných obětech výbuchu Vesuvu.

Na závěr ještě připomínáme pozvánku na blížící se konferenci Efektivní nemocnice 2024 – Strategie zdravotních pojišťoven a nemocnic, jež proběhne ve dnech 26. a 27. 11. 2024 v Praze. K hlavním tématům budou patřit finanční a personální stabilita českého zdravotnictví, diskuse ohledně jeho reálných kapacit nebo úloha ZP včetně preventivních programů. Podrobné informace najdete na webu organizátora.

Pohodové podzimní dny a co nejvíce dobrých zpráv (nejen) z medicíny Vám za tým proLékaře.cz přeje
Klára Mikušová

Novinky z oboru
Porovnání nízkoobjemového a vysokoobjemového roztoku k přípravě střeva před kolonoskopií u různých podskupin pacientů
Sdružená post hoc analýza 2 studií, které porovnávaly nízkoobjemový roztok síranů k perorálnímu podání (OSS) k očištění střeva před kolonoskopií s…
Číst celý článek   Vydáno: 23. 10. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
Lékaři i pacienti si často myslí, že infekce vzniklé v průběhu hospitalizace jsou způsobeny nemocničními superbakteriemi. Genetické analýzy původců…
Číst celý článek   Vydáno: 13. 11. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Raději si zajděte na oční! Jak souvisí citlivost zraku s rozvojem demence?
O zdraví našeho mozku hodně prozradí zrak. Problémy s očima dokonce mohou být jedním z nejčasnějších příznaků kognitivního úpadku. Nová studie…
Číst celý článek   Vydáno: 14. 11. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Čeká nás průlom v diagnostice karcinomu pankreatu?
V Česku byla zahájena studie, která může přinést zásadní zvrat v časné diagnostice rakoviny slinivky břišní. Zkoumá totiž citlivost inovativního…
Číst celý článek   Vydáno: 12. 11. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Virtuální realita v psychologii. Technologie brněnských vědců zefektivní terapii fóbií
Spojení virtuální reality s expoziční psychoterapií pomůže pacientům s různými druhy fóbií. Tým výzkumníků z Masarykovy univerzity (MU) a Vysokého…
Číst celý článek   Vydáno: 11. 11. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Lovci, tanečníci a zvědavci v říši divů – „jednohubky“ z výzkumu 2024/40
V dnešním vydání jednohubek si můžete určit typ vlastní zvědavosti. Nejprve se ale podíváme na to, jak kmenové buňky navracejí zrak prvním pacientům…
Číst celý článek   Vydáno: 14. 11. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Inzerce

Elektronické vzdělávání

Střevní příprava před kolonoskopií

Kurz je zaměřen na střevní přípravu před kolonoskopií, která je zcela klíčová pro výsledek tohoto vyšetření, respektive jeho kvalitu. Je vysvětlen…
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.
Odborná garance: doc. MUDr. Štěpán Suchánek, Ph.D.
Vydáno: 15. 10. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning
 

Vývoj orálního mikrobionu u dětí ve vztahu s onemocněním parodontu v těhotenství

On-line kurz provede účastníky procesem vývoje orálního mikrobiomu v ústní dutině. Všechny živé organismy včetně člověka se vyvíjely v přítomnosti…
Autoři: prof. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc.
Vydáno: 7. 10. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning